http://www.glass-design.e-biznes.org/
Glass designGlass design

FUSING-RELIEFFusing -to po prostu stapianie kilku warstw szkła ze sobą w specjalnym piecu wyposażonym w komputer. Elektronika w tym przypadku jest nieodzowna do bardzo precyzyjnego ustalenia krzywej temperatury (czasu/temp.)wykonywanego fusingu.

Bardzo ważną sprawą w fusingu jest kompatybilność szkieł wziętych do stapiania. Szkła te powinny charakteryzować się taką samą rozszerzalnością cieplną. Oryginalne szkło do fusingu i nie tylko jest produkowane w hutach w Stanach i Japonii.
Bullseye i Uroboros specjalizują się w produkcji najładniejszego i najlepszego szkła. Szkła ta posiadają niepowtarzalną kolorystykę i fakturę(niestety są bardzo drogie).
Tańszą metodą jest zrobienie fusingu z floatu z możliwością pomalowania szkieł farbami szkliwnymi.


TYPY SZKŁA I ICH WSPÓŁCZYNNIKI ROZSZERZALNOŚCI

BULLSEYE              90
UROBOROS 90.0 FUSIBLE 90
UROBOROS96.0FUSIBLE   96
SPECTRUM              96
SZKŁO BUTELKOWE       89-92
SZYBA OKIENNA         85-87PRÓBA STRESSOMETREM

 

Najbardziej niezawodną metodą badania kompatybilności szkła jest próba za pomocą stresometru Ze szkła podstawowego, bezbarwnego wycina się pasek ok.. 20 cm długości, szer. ok.. 2 cm. Na pasku umieszcza się próbki szkieł barwnych. Szkła powinny być od jednego producenta.. W przypadku Bullseye'a szkłem bazowym jest szkło #101F clear. Szkło bazowe to testów winno być zawsze to samo, należy mieć jego rezerwę. Próbę wypalić w temp ok.. 820oC, odprężać przez 15 minut w 510oC. Próbka szkła oglądana w świetle spolaryzowanym nie powinna mieć tęczującej otoczki. Im ta jest większa i wyraźniejsza, tym większe między próbką a szkłem podstawowym występują naprężenia. Wszystkie szkła kompatybilne ze szkłem bazowym będą również kompatybilne ze sobą.

 

 

PRÓBA PASKOWA

 

Należy pociąć szkło na paski szerokości ok.2,5 cm, długości 30 cm, ułożyć jedno na drugim i wypalić w standardowym trybie. Po schłodzeniu wygięcie paska na jego długości nie powinno przekraczać 3.2mm. Szkła, których wygięcie jest mniejsze, mogą być uważane za kompatybilne. Zaletą tej metody jest uzyskanie informacji, które ze szkieł rozszerza się bardziej.